Η Καλλιόπη Μπαρλά αποφοίτησε το 2018 από το Γενικό Λύκειο Καστελλίου Πεδιάδος, στο Ηράκλειο Κρήτης, με βαθμό απολυτηρίου 18,3/20,0. Τον ίδιο χρόνο, ξεκίνησε τις προπτυχιακές της σπουδές στο τμήμα Φυσικής του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων. Κατά τη διάρκεια του εαρινού εξαμήνου του ακαδημαϊκού έτους 2021-22, υπήρξε φοιτήτρια erasmus στο Τμήμα Επιστημών του Πανεπιστημίου της Τζιρόνα, στην Καταλονία της Ισπανίας.